2017-05-06 Tajemnice Jemielnicy

Udało się nam  rozwikłać tajemnice Jemielnicy, za sprawą Pana Piotra Michalika, pełnego wiedzy i energii przewodnika po jemielnickich zabytkach. Niesamowitą historię ma główny zabytek , czyli  dawne opactwo cystersów w Jemielnicy w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, współcześnie pełni rolę świątyni parafialnej parafii.  Kościół posiada bogate, barokowe wyposażenie wnętrza z ołtarzami, amboną, organami, żyrandolami, malowidłami m.in. znanego, śląskiego malarza Michaela Willmanna. Zespół pocysterski wpisuje się w europejski szlak cysterski . Mieszkańcy nazywają  ten obiekt Watykanem.

Zasłuchani w opowieści o Jemielnicy

Z obiektów klasztornych najbardziej zaciekawił nas młyn i spichlerz oraz baszta, spełniająca rolę karceru dla nieposłusznych mnichów.

Ogólny widok zespołu pocysterskiego od strony Stawu  Kościelnego

Centrum miejscowości posiada zachowany charakterystyczny układ miejscowości , a pamięć o poległych mieszkańcach  w czasie wojen światowych utrwalają pomniki. Warto zobaczyć też monument poświęcony żołnierzom francuskim poległym  w latach 1812-13.

Uczestnicy wycieczki tacy niewyraźni, ale z powodu mgły, a  nie przeziębienia.

W Barucie zwiedziliśmy miejsce zwane Polskim Katyniem. Tu poniosło  śmierć 155  żołnierzy z oddziału „Bartka”.

Polski Katyń w Barucie

W Centawie   trafiliśmy na 70-lecie proboszcza . Niesamowity gotycki kościół z zachowanym stropem kasetonowym wyglądał trochę jak pałac Drakuli we mgle.  Powrót do Jemielnicy na dalsze zwiedzanie oraz biesiadowanie wymagał peleryn i parasolek.

Tabliczki z nazwami miejscowości  są w gminie Jemielnica dwujęzyczne, a czasami jednojęzyczne 😉 Restaurację Familie Urban polecamy ze względu na klimat i kuchnię!

Jednym zdaniem: Jemielnica wszystkich zachwyca!

Niespodzianką  dla uczestników w drodze powrotnej było krótkie  zwiedzanie Strzelec Opolskich z wejściem na wieżę ratusza. Wspaniały widok okolicy był ukoronowaniem wrażeń wycieczkowych.

park Renarda

Na ścieżce przyrodniczej hrabiego Renarda w strzeleckim parku

(fot. Krystyna Modrzejewska)

Bar

Na tle starodrzewu  grupę uchwycił  Leszek „Baca” Baraniewicz  

A co widzieliśmy z lotu ptaka?  Klikaj na galerię zdjęć>

fot:Krystyna Słodczyk

KLIKAJ po zdjęcia z  Galerii z trasy Jemielnica-Barut-Centawa-Strzelce Opolskie, wykonane przez HELĘ KUBICZEK    I ANDRZEJA KUBICZKA

Prześlij nam link do swojej galerii, podziel się  nami zdjęciami 🙂

Blog na WordPress.com.

<span>%d</span> blogerów lubi to: