2017-04-29 Beskid Magiczny

fot. K.Słodczyk

Tym razem Koło PTTK „TRAMP” w dniach 29 kwietnia do 3 maja 2017 r. zorganizowało rajd do magicznej krainy   –   Beskidu Niskiego.

Pierwszy przystanek na trasie rajdu to zwiedzanie z przewodnikiem miasta Biecz.

Biecz ze względu na unikatowe walory architektoniczno-urbanistyczne jest perełką wśród miast Polski południowej. Liczne zabytki, skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi nadają miastu niepowtarzalny charakter. Stąd w literaturze Biecz otrzymał nazwę „Perła Podkarpacia”, „Parva Cracovia”, jak również „Polskie Carcassonne.

Następne 3 dni to przemierzanie szlakami turystycznymi gór Beskidu Niskiego. Góry te często zwane też są  „krainą łagodności”. Przemierzając je otaczała nas cisza, spokój, bogata, piękna, dzika wiosenna przyroda i wielkie przestrzenie na których to,  po długoletnich staraniach, utworzony został   –  Magurski Park Narodowy. Ponad 90% powierzchni Parku zajmują lasy. W większości zachowały naturalny puszczański charakter. Drzewostany ponad stuletnie stanowią ponad 30% lasu. Dominującymi gatunkami są buk i jodła. Lasy parku stanowią jedną z największych ostoi grubej zwierzyny oraz ptaków, gadów i płazów w Beskidzie Niskim. Liczbę chronionych gatunków szacuje sie na około 200. Park jest bardzo bogatym terenem źródliskowym.

 Podczas tej wędrówki największe wrażenie wywarło na mnie wszechobecne świadectwo historii. 

W opustoszałych dolinach Beskidu Niskiego znajdowaliśmy ślady po nieistniejących już wioskach i ich mieszkańcach – ludności Rusińskiej zwanej też Łemkami. Napotykaliśmy zdziczałe sady, przydrożne kamienne krzyże, wiejskie cmentarze z dawnymi bogato zdobionymi nagrobkami, cerkwie , kapliczki i chaty łemkowskie zwane „chyżami”, a także liczne cmentarze wojenne z I wojny światowej. Spoczywają na nich razem żołnierze różnych armii, głównie żołnierze armii rosyjskiej, austro-węgierskiej oraz niemieckiej. polegli podczas Bitwy Gorlickiej  w maju 1915 r. Na terenie tym znajduje się około 400 takich cmentarzy gdzie pochowanych jest ponad 60 tysięcy żołnierzy. Niektóre z nich to prawdziwe perełki architektury, budowane przez wybitnych architektów (m.in. Duszan Jurkovic, czy Hans Mayr), są więc także jedną z głównych atrakcji turystycznych tego terenu, szczególnie, że coraz więcej z nich jest remontowanych lub po remoncie.

Ostatni dzień rajdu to kilka godzin spędzonych  na zwiedzaniu z przewodnikiem  jednego  z najpiękniejszych polskich renesansowych miast –Tarnowa  zwanego  „Perłą Renesansu” – 

 Tarnów jest drugim po Krakowie miastem na południu Polski z największą liczbą zabytków. Znajduje się w nim kilkadziesiąt zabytków z epoki gotyku, renesansu i baroku. Przez kilkaset lat było to miasto wielokulturowe. Zamieszkiwane było przez Polaków, Żydów, Ukraińców, Niemców, a nawet Szkotów! Każda z tych nacji zostawiła po sobie ślady w historii i kulturze Tarnowa. Miasto, które pojawiło się na mapach Polski w 1330 roku jest powszechnie uznawane za polski „Biegun ciepła”. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi panuje tu najwyższa średnia roczna temperatura   8.8°C. Co ciekawe, znajdująca się w granicach miasta Góra św. Marcina jest najbardziej wysuniętą na północ częścią Karpat, które ciągną się aż do Rumunii. Przyjazd do Tarnowa był dla nas wspaniałą okazją do zapoznania się z jedną z najlepiej zachowanych starówek w naszym kraju, a także znakomitą lekcją historii.

 

Jeśli więc ktoś z uczestników rajdu szukał  w górach spokoju, ciszy, i nie potrzebował na każdym kroku sklepu, luksusowego hotelu czy innych zdobyczy cywilizacji, to  wyprawa  w Beskid Niski była niepowtarzalną , ciekawą  i niezapomnianą  przygodą. To właśnie tutaj całkowicie można było oderwać się od cywilizacji, wyłączyć telefon – bo i tak w wielu miejscach nie było zasięgu i rozkoszować się dziką, pierwotną naturą. Chciałabym jeszcze tam wrócić .

 Helena Kubiczek

Opracowano  na podstawie : http://www.beskid-niski-pogorze.pl/region/beskid_niski.php

 Galeria Andrzeja Kubiczka

Galerie Heleny Kubiczek
z Biecza

przez Olchowiec do Tylawy

Blog na WordPress.com.

<span>%d</span> blogerów lubi to: