Góry Wałbrzyskie 31 maja 14r.

31 maja ŚWistakowe wędrówki przywiodły nas w Góry Wałbrzyskie. Przebieg trasy znajdziecie TUTAJ Co prawda  zapowiedziano tylko jedno większe podejście  na Borową, ale  Wołowiec też daje wycisk.

Oto relacja z wyprawy. Jej autorką jest ALICJA KARNIEJ

Góry Wałbrzyskie – 31 maja 2014 r

W ostatnią sobotę maja br. wybieramy się do sąsiedniego województwa, a głównym celem naszej imprezy będzie zdobycie Borowej, szczytu zaliczanego do „ Korony Sudetów ‘’, „ Diademu Gór Polski ‘’ oraz „ Sudeckiego Włóczykija ‘’ oraz poznanie walorów przyrodniczych Parku Krajobrazowego Gór Wałbrzyskich. Organizatorem tej górskiej wyprawy jest Klub Turystyki Górskiej nr. 21 „ Świstak ‘’ działający przy PTTK O / Opole. Naszą 23-osobową ekipę , udekorowaną znaczkami rajdowymi poprowadzi prezes wyżej wspomnianego klubu Darek Chądziński , a w składzie oprócz turystów z całej Opolszczyzny widzimy Renatę z Wrocławia, jest nawet Jola z Anglii ( sic ! ). Po ostatnich zawirowaniach  klimatycznych, pogoda nie spłata nam psikusa, aura będzie idealna na tego typu wycieczkę, niebo początkowo bezchmurne z upływem czasu pokryje się malowniczymi barankami. Długość trasy – jak się okaże – przekroczy 20 kilometrów, a samo przewyższenie 400 metrów. Niby niewiele, ale jak się ma do zdobycia dwa stożkowe szczyty, to warto o tym wspomnieć.

Góry Wałbrzyskie położone są w Sudetach Środkowych, a swoją nazwę wzięły od największego w regionie miasta, Wałbrzycha, będącego do 1999 r miastem wojewódzkim . Na południowym wschodzie, poprzez dolinę Bystrzycy, Góry Wałbrzyskie graniczą z Górami Sowimi, gdzie zwarty masyw stanowi Wołowca (776 m n.p.m.) i Borowa (853 m n.p.m.) będąca przedłużeniem geologicznych struktur Gór Suchych, a celem naszej eskapady staną się te właśnie szczyty. Góry Wałbrzyskie nie należą do widokowych, trasa jest mocno zalesiona, dla nas liczy się tylko wspaniały dzień, spędzony na łonie przyrody i to w doborowym towarzystwie.

Na Borową można wejść szlakiem żółtym i czerwonym. Decydujemy się podzielić na dwie grupy, mniejsza ze stacji kolejowej Wałbrzych Główny żółtym szlakiem pnie się na Zamkową Górę, gdzie można zobaczyć ruiny zamku  Nowy Dwór – zostało niewiele, ale po wielkości ruin można stwierdzić, że była to duża warownia. Zamek prawdopodobnie został wzniesiony przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. Miało to miejsce w połowie XIV wieku. Pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z 1364 roku.

Większość ma zamiar piąć się na szczyt stromym podejściem , zgodnie ze wskazaniami czerwonego szlaku. Na samym szczycie Borowa 853 m npm. nie czeka na nas nagroda w postaci pięknego widoku, takowego tu nie ma, szczyt jest mocno zalesiony. Na szczycie jest mała polanka, góra nawet nie jest dobrze oznakowana, jeżeli nie brać pod uwagę tyczki z przyczepioną kartką, na której co rusz ktoś poprawia długopisem nazwę szczytu i wysokość. W tych warunkach trudno o efektowne zdjęcie, ale służymy pomocą turystom z Żar, uwieczniając ich na zdjęciu grupowym. Po dłuższym odpoczynku pora zejść do przełęczy pod Borową 675 m npm. Emocji będzie co niemiara, zejście wymaga zachowania ostrożności , a turyści z kijkami chwalą sobie ten wynalazek przy takiej stromiźmie.

Teraz niebieski szlak poprowadzi nas na Wołowiec, mijamy przełęcz Kozią i zaczynamy mozolnie się wspinać. W końcu Wołowiec 776 m npm. to powulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka z kopulastą częścią szczytową i wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Zbocze wschodnie i zachodnie jest strome.  Wzniesienie w całości porośnięte jest lasemregla dolnego, a na szczycie rosną buki . Sam szczyt nie jest oznakowany, nie biorąc pod uwagę kartki z nazwą, owiniętej koszulką foliową do pnia drzewa ( sic ! ).

Wzniesienie położone na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich .który został utworzony w 1998 r na obszarze blisko 6,5 tys. ha. W Górach Wałbrzyskich obejmuje swym zasięgiem Pasmo Borowej oraz leżący na południe od niego Rybnicki Grzbiet.

Po północno-zachodniej stronie góry Wołowiec – z charakterystycznym krzyżem – mamy widok na Górę Zamkową z ruinami średniowiecznego zamku Nowy Dwór i rozległa panoramaWałbrzycha . Poniżej szczytu pod północnym zboczem góry na poziomie 540 m n.p.m. przechodzą dwa równoległe tunele  ( najdłuższe w Polsce ) na trasie kolejowej Wałbrzych – Kłodzko. Tunele pod Małym Wołowcem. Pierwszy tunel o długości 1560 m drążono w latach 1876-1879, drugi tunel równoległy o dł. 1601 m wykonano w latach 1909-1911. W okresie II wojny światowej tunele wykorzystywano jako schron dla specjalnych pociągów. Na szczycie czeka na nas grupka, idąca żółtym szlakiem z Nowego Dworu. To dobry moment na grupowe zdjęcia w różnych konfiguracjach. Jest też okazja do wręczenia Joli legitymacji PTTK i pasowania na członka KTG „ Świstak ‘’ . Przed nami długi odcinek niebieskim szlakiem, schodzimy, aby wspiąć się na kolejne wzniesienie. Tym razem będą to „ Niedźwiadki ‘trójwierzchołkowe wzniesienie 604m, 623m i 629m n.p.m.,.

Trzykulminacyjny grzbiet w kształcie rozciągniętego stożka o dość stromych zboczach z charakterystycznymi trzema wierzchołkami, które mimo małej wysokości względnej w stosunku do płaszczyzny szczytowej, czynią wzniesienie łatwo rozpoznawalnym w terenie. Jest szczytem, który góruje ponad 100 m nad najwyżej położonymi na południowo-zachodnim zboczu zabudowaniami. Szczyt zbudowany jest ze skał wulkanicznych .w których znajdują się pokładywęgla kamiennego. Na zboczach leżą głazy narzutowe, które są śladem zasięgu lodowca . Wzniesienie w całości porośnięte lasemmieszanymregla dolnego z domieszką świerka, u podnóży znajdują się nieużytki, ogrody i zabudowania.

Na północno-zachodnim zboczu, poniżej szczytu, na wysokości ok. 510-530 m n.p.m., zachowało się mauzoleum z okresu III Rzeszy zbudowane w latach 19361938 według projektu Roberta Tischlera z inicjatywy Ludowego Związku Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi. Wykonane zostało przez wałbrzyskie firmy i kamieniarzy, którzy pracowali także przy wznoszeniu mauzoleum na Górze świętej Anny. Jest to mauzoleum upamiętniające 170 tys. Ślązaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej, ofiary wypadków w kopalniach oraz 25 lokalnych bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego. Budynek mauzoleum ma kształt zbliżony do kwadratowej warowni o wymiarach ok. 24×27 m i wysokości ok. 6 m. Wejście wiodło do zamkniętego portyku okalającego kwadratowy, arkadowydziedziniec. Portyk i krużganki były podpiwniczone. Przed mauzoleum znajdował się plac defiladowy z masztami na flagi. Po II wojnie światowej mauzoleum popadło w ruinę. Kolumna się nie zachowała. Istniały niezrealizowane plany wykorzystania budowli na cele rekreacyjne. W chwili obecnej mauzoleum pokryte kolorowym graffiti może służyć jako tło do zdjęć ( wielka szkoda ! ).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mauzoleum_w_Wa%C5%82brzychu

Po kolejnym grupowym zdjęciu, pora na ostatni już odcinek wędrówki górskiej.  Ostatnim rzutem na taśmę zdobywamy stuletni Dom Turysty ‘’ Harcówka ‘’ , położony na wysokości 422 m npm  na zboczu góry Parku im. Sobieskiego w centrum Wałbrzycha. Z okien Harcówki i punktu widokowego roztacza się piękna panorama na śródmieście, która w połączeniu z otoczeniem parku miejskiego zapewnia swoisty mikroklimat. Tak położony obiekt o charakterze schroniska górskiego jest ewenementem na skalę europejską. W takich okolicznościach przyrody, w miłym towarzystwie możemy oddać się rozkoszom kulinarnym, wcześniej zresztą zamówionym.

Powoli kończy się nasza wędrówka po ziemi wałbrzyskiej. Wszelka dokumentacja uzupełniona, szlak zaliczony, a my pełni emocji, syci wrażeń możemy wracać do autokaru. Na trasie Wałbrzych – Opole ostatnia niespodzianka w tym dniu, a szczęśliwcy, którzy trafnie odpowiedzieli na pytania konkursowe, dotyczące naszego rajdu, mogą wracać do domów obdarowani wydawnictwami turystycznymi, a nawet opaską odblaskową. Żegnamy się na tak dobrze nam znanym  parkingu koło „ Biedronki ‘’ i umawiając się na kolejne wyprawy turystyczne, a pierwszą z nich będzie wędrówka po Beskidzie Śląsko – Morawskim. A więc do zobaczenia na szlaku !

 Obejrzyjcie  fotografie:

1. Galeria zdjęć z trasy, autorstwa Ryszarda Kołwzana

2. Galeria  Alicji Karniej. Co za piękne krajobrazy!

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

<span>%d</span> blogerów lubi to: