Oberlausitz= Górne Łużyce

Ach, co to był za rajd!  Różnił się wieloma  względami od klasycznych tras  turystycznych. Trzydniowy rajd, od 8 do 10 sierpnia 2014r.  składał się z 11. wejść na szczyty  Pogórza Łużyckiego w Saksonii. Tego wymagała procedura  odznak, które  zdobywaliśmy:  Korony Sudetów, Korony Sudetów Niemieckich i Włóczykia Sudeckiego.

Zalety tego rajdu  to  niesamowita atmosfera, integracja uczestników i wola współpracy. Wszystko to osiągnięto przede wszystkim dzięki przewodnikom. Radek Tokarz , miłośnik gór z ogromną kulturą osobistą, jest mistrzem   przyjacielskiego nastroju. Wojtek Kwiecień pokazał klasę jako przewodnik,  prowadząc trasę wręcz brawurowo, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. A gitara Radka i on sam, mają wielką moc sprawczą w jednoczeniu turystów.

spitzberg

Wejście na Spitzberg

Uroku  bajkowych krajobrazów Łużyc nie odda żadna  fotografia, trzeba je ujrzeć na własne oczy. Pogórze Łużyckie to piękna, zagospodarowana  rolniczo kraina. Wśród pól i łąk, szczyty zarośnięte lasami wyglądają jak czuprynki. W każdej z tych czuprynek kryje się niespodzianka: a to gościnna  ‚Bouda”, a to wieża obserwacyjna.

Zdobyliśmy następujące szczyty: Hochstein, Stolpen, Valterberg,Lausche, Breiteberg, Spitzberg, Kottmar, Czorneboh, LobauerBerg, Rotstein, Landeskrone. Zwiedzanie GOerlitz na „bis” było dla nas ogromną niespodzianką.  Mieliśmy  okazję zobaczyć  efekty rewitalizacji tego miasta.

I czujemy ogromny niedosyt. Na spotkanie z  Łużycami , ich przyrodą i kulturą, szykujemy się już na rok następny.

Bardzo się cieszymy z nawiązanych przyjaźni z osobami ze środowiska wrocławskiego i mamy nadzieję na  dalszą współpracę.

( O.Hep)

Uczestnicy wyprawy (ale nie wszyscy)- zdjęcie Bartłomieja Karabana

Karaban

 Pozdrawiamy Was z góry!-zdjęcie Wojtka Kwietnia-pozostałe zdjęcia TUTAJ

Wojtkowe

W obiektywie subiektywnym  Joanny Młynarczyk

 

 

 Szlak dziedzictwa kultury górnołużyckiej…

We wsi Waltersdorf szczęsliwie zachowało się około 300 domów z XVIII wieku. Z tego 230 domów uzyskało status zabytku.  Jedną z charakterystycznych cech tych domów są ramy  drzwi wykonane z piaskowca.  Każda rama  jest zdobiona i posiada datę budowy domu.  Obecnie możemy podziwiać te domostwa na szlaku dziedzictwa. Waltersdorf   jest centrum parku przyrodniczego Gór Żytawskich. W filmie wystąpiły Danusia i Iwonka.

…i garść zdjęć Krystyny Słodczyk

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

<span>%d</span> blogerów lubi to: