Wyprawa na Zlaty Chlum

Sezon turystyczny 2018 r. Koło PTTK  Nr 88  „TRAMP „ rozpoczęło Rajdem na Zlaty Chlum i do Jesenika. 

Wędrowaliśmy we mgle przez osnute mroczną tajemnicą miejsca, w których odbywały się procesy czarownic  – „Szlakiem czarownic po czesko-polskim pograniczu”. W XVII wieku – ( na który przypada kulminacja procesów)  – na skutek okrutnych, tragicznych w skutkach procesów- w tym rejonie ,  śmierć na stosie poniosło kilkaset kobiet oskarżonych o czary, kontakty z diabłem, uprawiania magii, sprowadzanie chorób, epidemii, spowodowanie suszy, gradobicia, powodzi, niepłodności ludzi i zwierząt itp. Ofiarami były głównie bezbronne kobiety – znachorki, zielarki itp. chłopskiego i mieszczańskiego pochodzenia. O czary  podejrzewane były  stare panny, kobiety bezdzietne, wdowy. Polowania na czarownice trwały od XIV wieku do połowy XVIII wieku. Ostatni proces miał miejsce  21 sierpnia 1811 roku na terenie dzisiejszej Polski . Liczbę ofiar tych procesów w Polsce szacuje się na około 15 tysięcy.

W jesenickim parku znajduje się pomnik w kształcie dużego płomienia poświęcony ofiarom procesów. Napis na pomniku głosi „Tu zginęły w płomieniach ofiary procesów czarownic 1624-1684 r.”

Również pod Czarcimi Kamieniami (Certowy Kameny)  w Czeskiej Wsi znajduje się na skale  tablica  poświęcona ofiarom procesów czarownic .

 

Na pewno na tym pagórku jest ukryty jakiś złoty skarb, inaczej przecież nie nazywałby sie Zlaty. Niestety , mgła była taka, że uniemożliwiała poszukiwanie. Dobrze, że nie pogubilismy się wzajemnie, a to dzięki czuwaniu naszego anioła stróża, czyli samego szefa Andrzeja. Choć było czasami  błotniście, czasami śnieżnie, czasami oblodzenie, czasami ciepło, czasami mokro, czasami chłodno- to warto było ruszyć sie z domu, by odwiedzić czeskie Góry Opawskie, a w nich Certovy Kameny i zawsze piękne jesenicke lazne.

Zdjęcia, które wykonali Helenka i Andrzej Kubiczkowie sa pod linkami:    https://get.google.com/albumarchive/106811687903443526261/album/AF1QipMZyqbuQ_S2g02RFOwN6lDrlEhhTXNZNsUZbW7p?source=pwa&authKey=CNjC4cSoiZq0ywE

https://get.google.com/albumarchive/106811687903443526261/album/AF1QipMnV6QYgauIdqKeiTu0lrU1clL-SQXFoO1rYwCM?source=pwa&authKey=CNaCrPng5Ynk-gE

 

 

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: